Jak mocz pomaga na przebarwienia skóry?

Jak mocz pomaga na przebarwienia skóry?

Terapia moczem jest starożytnym alternatywnym środkiem na przebarwienia skóry. Zawiera duże ilości mocznika, który jest naturalnym środkiem złuszczającym, rozbijającym wierzchnią warstwę komórek skóry i zmiękczającym skórę. Działa podobnie do kwasów glikolowego, mlekowego i salicylowego, ale jest o wiele bezpieczniejszy i nie niesie ze sobą ryzyka z nimi związanego. Do oczyszczania suchej skóry możesz wykorzystać swój poranny mocz w środkowym strumieniu.

Leki, które zmieniają kolor moczu na pomarańczowy

Istnieją leki i suplementy ziołowe, które zmieniają kolor moczu na pomarańczowy. Na przykład, senna może zmienić kolor twojego moczu – fragment ten został przygotowany przez stronę stock-online.pl. A niektóre antybiotyki i środki przeczyszczające mogą zmienić kolor moczu na ciemnopomarańczowy. Azulfidyna, lek na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, może również zmienić kolor moczu na pomarańczowy. Jednak skutki uboczne tego leku nie są szkodliwe i można go bezpiecznie stosować.

Leki, które zmieniają kolor moczu na pomarańczowy mogą powodować również inne skutki uboczne. Osoby z odbarwionym moczem powinny być świadome tych skutków ubocznych i w razie ich wystąpienia zwrócić się do lekarza. Pacjenci powinni być monitorowani co miesiąc, aby obserwować wszelkie zdarzenia niepożądane związane z leczeniem. Na przykład utrata apetytu i wymioty są częstymi skutkami ubocznymi stosowania niektórych leków.

Niektóre z leków, które mogą powodować zmianę koloru moczu na pomarańczowy, to ryfampina i fenazopirydyna. Leki te mogą powodować zmianę koloru moczu z jasnożółtego na ciemnopomarańczowy. Na szczęście, te reakcje są krótkotrwałe i ogólnie nieszkodliwe. Jednakże, jeśli zauważysz pomarańczowy mocz, upewnij się, że otrzymasz więcej płynów. Picie większej ilości wody pomoże Twojemu moczowi powrócić do jasnożółtego koloru.

Jeśli zauważysz, że Twój mocz zmienia kolor na jaskrawo pomarańczowy, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Ciemny kolor moczu może wskazywać na problem z wątrobą lub drogami żółciowymi. Powinieneś również unikać pokarmów i napojów zawierających beta-karoten, ponieważ mogą one spowodować, że Twój mocz będzie ciemniejszy niż zwykle. Również pokarmy i napoje z burakami mogą spowodować, że Twój mocz zmieni kolor na bardziej żywy czerwony.

Inne przyczyny pomarańczowego moczu obejmują niedokrwistość hemolityczną, która jest genetycznym zaburzeniem krwi. Innym razem występuje jako efekt uboczny transfuzji krwi. Mocz może być również wynikiem zakażenia dróg moczowych, które ma miejsce, gdy bakterie dostają się do pęcherza. Infekcje te zwykle dotykają kobiet bardziej niż mężczyzn. Wirusowe zapalenie wątroby typu C, kolejna częsta przyczyna pomarańczowego moczu, może być spowodowana przez wirusa lub infekcję wątroby. W obu przypadkach nie ma wczesnych objawów tej infekcji, ale może ona prowadzić do ciemnego moczu i uszkodzenia wątroby.

Pokarmy, które mogą powodować ciemny mocz

Niektóre pokarmy mogą powodować przebarwienia skóry i moczu. W ciężkich przypadkach, ciemnobrązowy mocz może być oznaką odwodnienia, a nawet może wskazywać na infekcję. Jeśli masz ciemnobrązowy mocz, powinieneś poszukać pomocy medycznej. Posiadanie ciemnego moczu może być wskaźnikiem problemów z nerkami lub wątrobą, i możesz potrzebować płynów dożylnych. Pokarmy, które mogą powodować przebarwienia skóry i moczu to rabarbar, jagody i buraki. Niektóre leki, w tym antybiotyk ryfampina, również mogą powodować to przebarwienie.

Niewystarczające ilości beta-karotenu w organizmie mogą powodować przebarwienia skóry i moczu. Mayo Clinic wymienia kilka pokarmów, które zawierają ten pigment. Czerwone owoce i warzywa zawierają pigment o nazwie phycocyanin. Beta-karoten, który nadaje marchewce pomarańczowy kolor, może powodować, że mocz będzie jasnożółty lub pomarańczowy.

Jeśli masz ciemny mocz i przebarwienia skóry, powinieneś skonsultować się z lekarzem w celu dalszego leczenia. Przebarwienia mogą być spowodowane przez konkretny lek, lub mogą być spowodowane przez pokarm lub lek, który spożywałeś. Należy unikać pokarmów, które powodują ciemny mocz i należy pić co najmniej 3 szklanki wody dziennie. Jeśli mocz jest nadal ciemny, należy wypróżniać się cztery do sześciu razy dziennie.

Ciemny mocz jest zazwyczaj oznaką odwodnienia, ale może również wskazywać na chorobę nerek lub wątroby. Picie dużej ilości wody jest najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Ponadto, spożywanie pokarmów zawierających beta-karoten może spowodować, że mocz będzie ciemniejszy. Marchew, buraki i sok z marchwi również spowodują, że Twój mocz będzie bardziej czerwony niż zwykle.

Niektóre rodzaje stanów zapalnych mogą również powodować ciemny mocz. Zapalenie może być wynikiem choroby autoimmunologicznej lub infekcji. W tym drugim przypadku konieczna będzie pomoc medyczna i być może trzeba będzie poddać się przeszczepowi nerki lub dializie. W niektórych przypadkach ciemny mocz i przebarwienia skóry są spowodowane niedokrwistością hemolityczną, która wpływa na nerki i rozkłada czerwone krwinki szybciej niż zwykle.

Jedzenie przetworzonej żywności może powodować, że mocz jest mętny. Mają one dużą zawartość niezdrowych składników i odwadniają organizm. Przetworzona żywność ma również wysoką zawartość cukru, co może wpływać na równowagę płynów w organizmie. Żywność o wysokiej zawartości fruktozy jest również związana z wysokim ryzykiem rozwoju hiperurykosurii, stanu charakteryzującego się nadmiernym poziomem kwasu moczowego w moczu.

Wykorzystanie porannego moczu w połowie strumienia do oczyszczenia suchej skóry

Jeśli szukasz naturalnego rozwiązania dla suchej skóry i trądziku, jedną z opcji, którą możesz wypróbować, jest wykorzystanie porannego moczu w połowie strumienia. Naukowcy Peschek-Bohmer i Schreiber odkryli, że ta metoda jest najbardziej skuteczna w oczyszczaniu suchej skóry i trądziku. Powodem tego jest fakt, że środkowy strumień moczu jest uważany za siusiu premium. Pierwsza część przepływu moczu zawiera odpady z cewki moczowej i brakuje w niej istotnych składników odżywczych.

Terapia moczem działa poprzez wypłukiwanie toksyn i umożliwienie organizmowi wydalenia ich poprzez mocz. Proces ten ma kilka korzyści, w tym zwalczanie poszczególnych chorób. Ten prosty zabieg może pomóc oczyścić suchą skórę i poprawić ogólny stan zdrowia skóry. Może również pomóc w zwalczaniu różnego rodzaju chorób.

Po umyciu rąk, zbierz niewielką ilość moczu za pomocą sterylnego, zakręcanego pojemnika. Aby uniknąć zakażenia krzyżowego, staraj się zbierać próbkę moczu jak najwcześniej rano. Po zebraniu moczu upewnij się, że umyłeś ręce wodą z mydłem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak wyrównać koloryt skóry dłoni
Czytaj Dalej

Jak wyrównać koloryt skóry dłoni

Do nierównego kolorytu skóry na dłoniach może przyczynić się wiele czynników, w tym ekspozycja na światło słoneczne, przebarwienia…