Jak leczyć żylaki warg sromowych mniejszych - kilka wskazówek

Jak leczyć żylaki warg sromowych mniejszych – kilka wskazówek

Jeśli cierpisz z powodu żylaków warg sromowych, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci się ich pozbyć. Po pierwsze, powinnaś unikać niezdrowej diety, która podnosi poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Zamiast tego postaw na zdrową żywność, taką jak owoce i warzywa, chude mięso i pełne ziarna. Powinieneś również ograniczyć spożycie sodu, który może wpływać na ciśnienie krwi. Po drugie, należy unikać wysiłku fizycznego i zbyt szybkiego chodzenia. Wreszcie, należy zachować spokój podczas wypróżniania.

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu estebeautynysa.pl

Środki ostrożności w leczeniu żylaków warg sromowych

Kobiety, które cierpią na żylaki sromu, mogą rozważyć stosowanie zimnych okładów, aby pomóc złagodzić objawy. Jeśli jednak te metody nie działają, najlepiej udać się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy. W niektórych przypadkach chirurg naczyniowy przeprowadzi małoinwazyjną procedurę usunięcia tych żylaków.

Pacjentki z żylakami sromu mogą być również poddane izolowanej flebektomii, podczas której usuwane są żylaki warg sromowych mniejszych i miednicy. Zabieg wykonuje się przez małe nacięcie na wardze sromowej mniejszej, co pozwala na całkowite usunięcie konglomeratów żylakowych i niezawodną hemostazę.

Możliwości leczenia

Możliwości leczenia żylaków warg sromowych są liczne i wahają się od prostych środków domowych do bardziej skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Stan ten często występuje u kobiet w ciąży i wiąże się z szeregiem dolegliwości. Większość kobiet w ciąży słyszała o rozstępach, porannych chorobach i bólach pleców, więc żylaki nie są niespodzianką.

Zabiegi chirurgiczne dotyczące żylaków sromu obejmują flebektomię, która usuwa dotknięte żyły przez małe nacięcia na powierzchni skóry. Inne metody leczenia obejmują embolizację przezcewnikową, która polega na zastosowaniu obrazowania fluoroskopowego w celu wprowadzenia cewnika do dotkniętego obszaru. Cewnik jest następnie wstrzykiwany z roztworem sklerotyzującym lub cewką do żylaka, powodując jego zamknięcie.

Objawy

Żylaki warg sromowych są niewygodne i mogą powodować dyskomfort. Najczęściej występują u kobiet w ciąży i zwykle rozwijają się w ostatnim trymestrze ciąży. Związane są z niewydolnością żylną i mogą prowadzić do vulvodynii i powierzchownej dyspareunii. Szacuje się, że około cztery do ośmiu procent ciąż skutkuje żylakami sromu. Jeśli objawy rozwiną się poza ciążą, należy zgłosić się do lekarza w celu podjęcia szerszego leczenia.

Leczenie żylaków sromu w czasie ciąży obejmuje leki o działaniu wenookluzyjnym, które zmniejszają objawy schorzenia. Leki te mogą zmniejszyć ból związany z żylakami sromu, a także złagodzić świąd i macerację. Leczenie może również obejmować blokery receptorów histaminowych H1 i pastę z tlenkiem cynku. Niektóre kobiety poddają się również terapii uciskowej, która polega na noszeniu specjalnych wałków lateksowych i noszeniu ciasnej elastycznej bielizny.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną powstawania żylaków sromu jest ciąża. Ponieważ ciało kobiety rośnie większe, jej naczynia krwionośne rozszerzają się, powodując ich powiększenie. Może to spowodować wybrzuszenie żył i swędzenie. Mogą one również powodować ból w okolicy miednicy, dolnej części pleców lub górnej części ud. Niektórzy ludzie mogą być bardziej podatni na rozwój tego stanu niż inni. Otyłość, niskie ciśnienie krwi i rodzinne występowanie tego schorzenia mogą zwiększyć ryzyko.

Jeśli stan jest poważny, opcją mogą być zabiegi chirurgiczne, takie jak skleroterapia i flebektomia. W tym zabiegu wykonuje się małe nacięcie na powierzchni skóry, aby usunąć żylaki. Skleroterapia to kolejna opcja, która polega na umieszczeniu roztworu sklerotyzującego wewnątrz żylaka. Zabieg ten wykorzystuje roztwór do blizny dotkniętej żyły i zapobiec przepływowi krwi przez nią.

Ciąża

Jeśli jesteś w ciąży, ważne jest, aby szczególnie zadbać o swoje nogi. Możesz podnosić stopy podczas siedzenia, unikać noszenia wysokich obcasów i często zmieniać pozycję. Jeśli masz żylaki w tym obszarze, możesz szukać leczenia i nosić pończochy uciskowe, aby zwiększyć przepływ krwi. Ale pamiętaj, aby sprawdzić z dostawcą opieki zdrowotnej, aby określić, która opcja leczenia jest najlepsza dla Ciebie.

Może Pani wykonywać ćwiczenia dna miednicy, aby ułatwić przepływ krwi i krążenie. Jest to szczególnie pomocne, jeśli jesteś na nogach dużo. Wysokie obcasy i zaparcia mogą powodować nacisk na te żyły.

Hormony płciowe

Żylaki w wargach sromowych są częstym problemem dla kobiet. Często powodują one ból i fioletowy wygląd na sromie. Mogą również powodować wybrzuszenie i swędzenie. Te żyły mogą również sprawić, że pochwa kobiety czuje się ciężka lub spuchnięta. Na szczęście zwykle znikają w ciągu sześciu tygodni od porodu. Kobiety mogą je również leczyć biorąc ciepłe kąpiele, podnosząc stopy i ćwicząc, aby zmniejszyć obrzęk.

Żylaki sromu to poszerzone żyły w wargach sromowych większych i mniejszych. Żylaki w tych miejscach powstają zwykle na skutek zwiększonego nacisku na tę okolicę. U kobiet w ciąży odsetek ten wzrasta do 18%-22%. Kobiety z żylakami sromu mogą mieć utrzymujące się powiększone żyły w okresie poporodowym.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak mocz pomaga na przebarwienia skóry?
Czytaj Dalej

Jak mocz pomaga na przebarwienia skóry?

Terapia moczem jest starożytnym alternatywnym środkiem na przebarwienia skóry. Zawiera duże ilości mocznika, który jest naturalnym środkiem złuszczającym,…
Chirurgiczne usuwanie żylaków
Czytaj Dalej

Chirurgiczne usuwanie żylaków

Jeśli rozważasz chirurgiczne usunięcie żylaków, jest kilka rzeczy, które należy wiedzieć o tej procedurze. Może to być dobra…