Jaki dobry lek wybrać do leczenia żylaków? Polecane przez lekarzy

Jaki dobry lek wybrać do leczenia żylaków? Polecane przez lekarzy

Istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o leczenie żylaków. Metoda leczenia, którą wybierzesz powinna zależeć od ogólnego stanu zdrowia oraz wielkości i lokalizacji żylaków. Niektóre opcje obejmują terapię laserową i skleroterapię. Oba zabiegi obejmują zastrzyki z roztworu, który zapada żyły. Możesz potrzebować kilku zabiegów, aby osiągnąć pożądany rezultat.

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie magazynspa.pl

Skleroterapia piankowa

Skleroterapia piankowa jest opcją leczenia żylaków. Podczas tego zabiegu lekarz wstrzykuje do żyły roztwór wysoko stężonej soli fizjologicznej, co powoduje jej stopniowe zanikanie w okresie od trzech do sześciu tygodni. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarze zalecają również stosowanie pończoch uciskowych po zabiegu, aby pomóc w zapobieganiu nawrotom żylaków.

Skleroterapia piankowa jest zabiegiem mało inwazyjnym, który wiąże się z bardzo małym dyskomfortem i brakiem przestojów. Jest to doskonała opcja dla osób, które nie chcą poddać się operacji. Ponadto, pacjenci mogą od razu wrócić do pracy i codziennego życia.

Lekarz może wykonać skleroterapię piankową w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg trwa około 30 minut i obejmuje obrazowanie ultradźwiękowe w celu wycelowania w dotkniętą żyłę. Przed zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe, a roztwór jest wstrzykiwany bezpośrednio do chorej żyły. Czas rekonwalescencji po tej procedurze może być różny, ale zwykle jest krótszy niż godzina.

Zabieg wymaga od 30 do 45 minut. Podczas zabiegu pacjenci leżą na brzuchu lub plecach. Dostawca wstrzykuje roztwór do żyły za pomocą cienkiej igły. Zabieg jest bezpieczny, a większość osób może go wykonać samodzielnie. Istnieje jednak kilka ograniczeń. Musisz skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy skleroterapia jest dla Ciebie odpowiednia.

Endovenous ablacja laserowa

Endovenous ablacja laserowa jest jednym z najbardziej skutecznych leków w leczeniu żylaków. Metoda ta wykorzystuje precyzyjną wiązkę laserową do zamknięcia uszkodzonej żyły, a następnie przekierowania krwi przez zdrowsze żyły. Proces jest bezpieczny i skuteczny, a pacjenci zazwyczaj widzą wyniki w ciągu jednego tygodnia. Po tym czasie mogą oni powrócić do większości swoich zwykłych czynności.

Zabieg jest wykonywany przez pielęgniarkę. Najpierw w skórę nad dotkniętym obszarem wstrzykiwane jest znieczulenie miejscowe. Następnie przez niewielki punkt wejściowy w pobliżu kolana wprowadzane jest cienkie włókno laserowe. Następnie energia lasera jest dostarczana do żyły w celu uszczelnienia wadliwej części. Po zabiegu pacjenci mogą powrócić do normalnej aktywności, ale powinni unikać forsownych zajęć. Ból pooperacyjny i zasinienie są powszechne, ale można je łatwo leczyć dostępnymi bez recepty niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Endovenous ablacja laserowa jest jedną z niewielu dostępnych metod leczenia żylaków. Ta małoinwazyjna metoda wykorzystuje energię lasera lub fal radiowych do zamknięcia nieprawidłowej żyły. Metoda ta działa najlepiej na mniejsze, powierzchowne żylaki.

Zabieg trwa około godziny i większość pacjentów może po nim wrócić do swoich normalnych zajęć. Po zabiegu często przepisywane są skarpetki uciskowe, aby zmniejszyć obrzęk i zasinienie. W tydzień po zabiegu zostanie wykonane kontrolne badanie USG w celu sprawdzenia, czy nie ma skrzepów.

Endoskopowa operacja żył

Endoskopowa operacja żył to zabieg polegający na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze w pobliżu żylaka. Przez to nacięcie wprowadzana jest cienka rurka, która umożliwia instrumentowi chirurgicznemu zamknięcie żyły. Procedura ta jest najczęściej stosowana w ciężkich przypadkach, gdzie żyła powoduje owrzodzenie skóry.

Procedura ta jest minimalnie inwazyjna i jest często zalecana przez lekarzy w leczeniu żylaków. W porównaniu z bardziej inwazyjnymi procedurami, może skutkować mniejszym bólem i zasinieniem oraz wczesnym powrotem do normalnej aktywności. Istnieje również mniejsze ryzyko powikłań. Można go wykonać bez użycia znieczulenia ogólnego lub rdzeniowego. Niektórzy lekarze mogą zdecydować się na wykonanie tej procedury przy użyciu znieczulenia tumescencyjnego, które jest bezpieczną alternatywą dla znieczulenia ogólnego lub rdzeniowego.

W przeglądzie dostępnych danych z randomizowanych badań kontrolowanych Nesbitt i wsp. (2011) ocenili jakość wyników. Przeszukali bazy danych, w tym Specialised Register, CENTRAL w The Cochrane Library 2010 Issue 3 oraz EMBASE. Ponadto skontaktowali się z producentami sprzętu do EVLT, RFA i sklerozantów. Do badania włączono wszystkie RCT, które przedstawiały wyniki badań pacjentów. Pierwotne wyniki obejmowały częstość występowania nawrotów żylaków, rekanalizacji i neowaskularyzacji, a także satysfakcję pacjentów i towarzyszące im powikłania.

Mikroskleroterapia jest kolejną opcją leczenia żylaków. Procedura ta polega na wstrzyknięciu płynnej substancji chemicznej do żyły. Ta substancja chemiczna powoduje zamknięcie żyły. Alternatywnie, chirurgia laserowa jest inną procedurą stosowaną do usuwania żylaków. Jednak jest ona odpowiednia tylko dla mniejszych żylaków.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Gdzie się udać ze złamanym nosem
Czytaj Dalej

Masowanie zatkanego nosa

Duszny nos jest częstym objawem zapalenia zatok. Inne objawy to kaszel, gorączka i bóle głowy. Stan ten jest…