Jak wygląda złamany nos - informacje, które musisz wiedzieć

Jak wygląda złamany nos – informacje, które musisz wiedzieć

Złamany nos może być bolesny i oszpecający. Jednakże, goi się on w ciągu sześciu tygodni. Jeśli nie jesteś pewien, czy złamany nos jest poważny, ważne jest, aby jak najszybciej zwrócić się do lekarza. Kilka czynników może spowodować złamanie nosa. Czytaj dalej, aby poznać oznaki i objawy złamanego nosa, a także różne dostępne opcje leczenia.

Złamania nosa goją się w ciągu 6 tygodni

Proste złamanie nosa zwykle goi się w ciągu 6 tygodni lub mniej. Jednak niektóre bardziej skomplikowane złamania mogą wymagać operacji. Lekarz może zdiagnozować złamanie nosa poprzez oglądanie i zadawanie pytań. Złamania nosa mogą wystąpić, gdy kość nosowa jest uderzony przez obiekt. Na przykład, gdy osoba zostanie uderzona piłką baseballową, możliwe jest doznanie złamania nosa.

Istnieje kilka objawów, które mogą wskazywać na złamanie nosa, w tym obrzęk i ból. W niektórych przypadkach pacjent może doświadczyć krwawej wydzieliny z nosa. Tomografia komputerowa może również pomóc w wykluczeniu poważniejszego urazu. Chociaż zwykłe badanie może dać wskazówkę na temat złamania, tomografia komputerowa może dać wyraźniejszy obraz.

Chociaż złamania nosa są stosunkowo łatwe do naprawienia, zabieg ten zazwyczaj nie jest wykonywany w trybie nagłym. Zamiast tego dr Sherman preferuje wykonanie zamkniętej redukcji w celu zresetowania złamanej kości nosa. Procedura ta może być wykonana w znieczuleniu miejscowym w szpitalu lub ambulatorium. Po złamaniu pacjenci powinni unikać sportów kontaktowych przez dwa tygodnie.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma złamanie kości nosowej, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz przeprowadzi badanie przedmiotowe i zbierze wywiad lekarski, aby wykluczyć inne schorzenia. Użyje również podświetlanego przyrządu zwanego wziernikiem do badania przegrody nosowej w celu wykluczenia krwiaka przegrody lub blokady. W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić wykonanie tomografii komputerowej lub zdjęcia rentgenowskiego w celu ustalenia, czy doszło do złamania kości twarzy, czy też nie.

Objawy złamanego nosa

W pierwszych kilku dniach po złamaniu nosa należy unikać forsownych zajęć. Przyłożenie lodu do nosa może pomóc w zmniejszeniu obrzęku. Jeśli jesteś w stanie, stosuj go cztery razy dziennie, przez 10 do 15 minut na raz. Pamiętaj, aby zawinąć okład z lodu w cienką tkaninę, aby zapobiec odmrożeniu. Należy również unikać dmuchania lub dłubania w nosie. W ciężkich przypadkach może zaistnieć potrzeba skorzystania z pomocy medycznej. Lekarz może przepisać środek przeciwbólowy lub antybiotyki.

Możesz potrzebować pomocy lekarza, jeśli Twój nos nie jest prosty po złamaniu. Lekarz może wykonać zabieg zwany manipulacją nosa, aby wyrównać kości nosa. Zabieg ten jest zwykle wykonywany nie później niż dwa tygodnie po wypadku i po ustąpieniu obrzęku. Operacja ta może nie przywrócić Twojemu nosowi jego pierwotnego kształtu, ale może znacznie poprawić Twój wygląd. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na otwarciu nozdrzy za pomocą wziernika nosowego. Następnie lekarz użyje specjalistycznych kleszczy, aby wyrównać złamane kości.

W ciężkich przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny, aby naprawić złamany nos. Lekarz najpierw sprawdzi, czy złamanie spowodowało przerwanie kości w nosie. Jeśli złamanie jest niewielkie, najprawdopodobniej zagoi się samo. Jeśli nie, lekarz może zalecić wizytę u specjalisty w ciągu trzech do siedmiu dni po złamaniu. Jednakże, jeśli złamanie jest poważne, może być potrzebna operacja w celu wyrównania złamanej kości.

Opcje leczenia

Opcje leczenia złamanego nosa różnią się w zależności od osoby i często wymagają opinii specjalisty. Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza w celu przeprowadzenia badania fizycznego. Lekarz zbada wewnętrzną i zewnętrzną stronę nosa, aby określić, czy istnieje jakakolwiek przeszkoda lub uszkodzenie kości. Jeśli jest, zostanie wykonane zdjęcie rentgenowskie lub tomografia komputerowa. W ciężkich przypadkach może być wymagana operacja.

W zależności od rozległości złamania, konieczne może być ponowne ustawienie nosa. W niektórych przypadkach można to zrobić bez operacji. Jeśli w wyniku złamania z nosa wypływa krew, do zatamowania krwawienia można użyć gąbek hemostatycznych lub gazy. Jeśli jednak krew nadal wypływa z nosa, konieczna może być operacja.

Złamany nos powinien być jak najszybciej obejrzany przez lekarza, aby zapobiec ewentualnym powikłaniom. Nieleczony, złamany nos może prowadzić do deformacji, takich jak krzywa lub zdeformowana twarz. Ponadto, możliwe jest uzyskanie infekcji, jeśli złamany nos nie jest leczony. Inne objawy, które mogą wskazywać na poważny uraz, to trudności w oddychaniu, poczucie blokady w nosie lub duży obrzęk.

Złamane nosy mogą skutkować odchyloną przegrodą, która zwęża przejście nosowe po jednej stronie. Lekarz może zalecić leki do zarządzania tym stanem, lub zabieg chirurgiczny w celu skorygowania odchylonej przegrody. Uraz może również spowodować krwiak przegrody, który może zablokować jedno lub oba nozdrza i wymagać awaryjnego drenażu chirurgicznego.

Częste przyczyny

Częste przyczyny złamania nosa mogą wystąpić u dzieci. Większość z tych złamań jest niewielka i może być leczona w domu. Jeśli jednak złamanie nosa stanowi poważniejszy problem, może być konieczne leczenie w placówce medycznej. W ciągu pierwszych kilku dni po złamaniu, nos będzie zdrętwiały od leków i będzie musiał być realnie wyrównany. W poważniejszych przypadkach może być konieczna operacja.

Istnieje wiele sposobów na uniknięcie złamania nosa, w tym przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i zapinanie pasów bezpieczeństwa w pojeździe mechanicznym. Chociaż większość złamanych nosów goi się bez żadnych komplikacji, niektóre mogą wymagać operacji rekonstrukcyjnej. W przypadku poważnych urazów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jeśli złamanie jest niewielkie, może wymagać jedynie drobnej opieki i wizyt kontrolnych za 3 dni.

Rozpoznanie złamanego nosa ustala się na podstawie badania fizycznego przeprowadzonego przez lekarza. Podczas tego badania lekarz obejrzy Twój nos i dotknie go. Jeśli Pani/Pana uraz jest poważny, lekarz może zdecydować o wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej w celu oceny rozległości złamania.

Jeśli doznałeś złamania nosa, powinieneś natychmiast podjąć kroki w celu zmniejszenia bólu i obrzęku. Aby zminimalizować obrzęk i ból, zastosuj lód zawinięty w szmatkę i umieść go w nosie jednorazowo na dziesięć do piętnastu minut. Uważaj jednak, aby nie stosować zbyt dużego nacisku na uraz. Może to spowodować dalsze uszkodzenia i dalszy ból. Aby złagodzić ból, można również zażyć acetaminofen lub ibuprofen.

Zdjęcia rentgenowskie

Zdjęcia rentgenowskie nie są pomocne w diagnozowaniu złamanego nosa. Raczej, lekarz użyje kombinacji wyglądu pacjenta i wzorców oddechowych pacjenta, aby określić ciężkość złamania. Jednakże, obrazowanie medyczne może pomóc wykluczyć wszelkie złamania szyi i głowy. Większość złamań wynikających ze złamania nosa nie wymaga operacji. W większości przypadków nos goi się sam w ciągu dwóch do trzech tygodni. W tym czasie należy unikać aktywności fizycznej, która mogłaby dodatkowo uszkodzić nos.

Chociaż zdjęcia rentgenowskie nie są konieczne w przypadku złamanego nosa, lekarz może je zalecić, jeśli podejrzewa inne urazy w tej okolicy. Gdy opuchlizna ustąpi, lekarz określi najlepsze leczenie dla Twojego stanu. W zależności od charakteru obrażeń, lekarz może zalecić operację lub metody niechirurgiczne.

Złamanie nosa może być trudne do zdiagnozowania, ale lód i acetaminofen mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku. Ważne jest, aby stosować zimne okłady na złamany nos przez co najmniej 20 minut co godzinę, ale unikać przyjmowania leków z grupy NLPZ przez 48 godzin. Ważne jest również, aby pamiętać, aby unikać aspiryny przez dwadzieścia cztery godziny po urazie nosa, ponieważ może to spowodować zespół Reye’a. W niektórych przypadkach złamany nos może być spowodowany urazem przegrody nosowej, która jest kością w nosie. W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza, ale nie należy oczekiwać, że lekarz zdiagnozuje uraz, dopóki nie zniknie obrzęk.

Złamany nos powinien być zdiagnozowany przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz powinien przeprowadzić badanie fizyczne, a także uzyskać wywiad medyczny dziecka. Lekarz przeprowadzi również wewnętrzne i zewnętrzne badanie nosa, jak również oceni inne potencjalne urazy, które mogą prowadzić do złamania. Zwykłe zdjęcia rentgenowskie nie są zazwyczaj pomocne w diagnozowaniu złamanego nosa, ponieważ mogą nie ujawnić wystarczających uszkodzeń, aby pomóc w ustaleniu diagnozy.

Tomografia komputerowa

Złamany nos może być poważnym stanem. Może prowadzić do problemów z oddychaniem lub odchylonej przegrody, która może wymagać operacji w celu naprawy. Złamany nos występuje częściej u dzieci niż u osób starszych, chociaż osoby starsze również są narażone na ryzyko złamania. Ponadto, złamanie nosa jest bardziej prawdopodobne po upadku, co oznacza, że lepiej jest uzyskać pomoc medyczną tak szybko, jak to możliwe.

Leczenie złamanego nosa zazwyczaj wiąże się z zastosowaniem znieczulenia. Chirurg rhinoplastyki ponownie ustawi kości nosa na ich właściwych pozycjach. Zabieg ten może być również wykonany w trybie ambulatoryjnym. Po zabiegu pacjenci powinni unikać aktywności publicznej przez tydzień lub dwa.

Jeśli złamany nos nie zostanie zdiagnozowany natychmiast, może być konieczne wykonanie zdjęć rentgenowskich i tomografii komputerowej (CT). Skany te pomogą zidentyfikować złamaną kość i określić najlepszą opcję leczenia. Jeśli jednak złamanie nie jest poważne, leczenie może być minimalne lub żadne.

Pierwszym krokiem w leczeniu złamanego nosa jest wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Podczas tej wizyty lekarz przeprowadzi dokładne badanie fizyczne, zbierze historię choroby i sprawdzi złamany nos. Ponadto, dostawca usług medycznych będzie badać przegrodę nosową i inne możliwe obszary urazu. Chociaż zwykłe zdjęcia rentgenowskie mogą być używane do diagnozowania złamania, mogą nie być wystarczające do ustalenia diagnozy. Aby określić dokładną przyczynę złamania, konieczna jest tomografia komputerowa.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy żylaki na rękach występują?
Czytaj Dalej

Czy żylaki na rękach występują?

Wybrzuszone żyły na ramionach mogą być oznaką czegoś poważniejszego, takiego jak zaburzenia krzepnięcia krwi, lub mogą być po…
Plastyka nosa po przeszczepie
Czytaj Dalej

Plastyka nosa po przeszczepie

Rhinoplastyka to zabieg chirurgiczny stosowany w celu zmiany wielkości, kształtu i projekcji nosa. Może być również stosowany do…
Zabieg wyrównujący koloryt skóry - opis
Czytaj Dalej

Zabieg wyrównujący koloryt skóry – opis

Zabiegi wyrównujące koloryt skóry to doskonały sposób na rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu skóry. Zabiegi te wykorzystują alfa-arbutynę, kwas…