Jak sobie radzić z przebarwieniami skóry po sterydach

Jak sobie radzić z przebarwieniami skóry po sterydach

Zapalenie jest częstą przyczyną przebarwień skóry po sterydach. Sterydy glikokortykoidowe zmniejszają stan zapalny. Jednakże, niektórzy ludzie doświadczają zaostrzenia przebarwień skóry po sterydach. Podczas takiego zaostrzenia może być konieczne zastosowanie sterydu o nazwie kortyzon. Lek ten jest znany jako steryd miejscowy, a jego dawka jest zwykle mierzona w jednostkach na opuszce palca. Jedna jednostka opuszkowa palca to ilość sterydu miejscowego, którą można wycisnąć ze standardowej tubki sterydu. Jedna jednostka steroidu na opuszce palca będzie leczyć obszar skóry o długości około dwa razy większej niż długość dorosłej dłoni z zamkniętymi palcami.

Flary kortyzonu powodują przebarwienia skóry po sterydach

Zastrzyki kortyzonu mogą powodować tymczasowy ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Objawy te są tymczasowe i zazwyczaj ustępują po kilku dniach. W rzadkich przypadkach, osoba może również doświadczyć przebarwienia skóry wokół miejsca wstrzyknięcia. Może to być spowodowane reakcją na kortyzon. W takich przypadkach należy jak najszybciej odwiedzić lekarza, aby omówić możliwości leczenia.

Jeśli otrzymujesz zastrzyk z kortyzonu w celu leczenia problemu zapalenia, ważne jest, aby odpocząć w tym miejscu, aby zmniejszyć wszelki dyskomfort i pozwolić kortyzonowi działać. Należy również stosować lód, aby zminimalizować dyskomfort. Możesz również wziąć lek przeciwzapalny, aby złagodzić stan zapalny i ból.

Emolienty

Miejscowe sterydy są ważną częścią ogólnego postępowania w przypadku atopowego zapalenia skóry, ale nie należy pomijać stosowania emolientów. Kremy te powinny być stosowane przed miejscowymi sterydami i pozwolić, aby wniknęły w skórę. Pomoże to utrzymać poziom nawilżenia i uniknąć sytuacji, w której skóra staje się śliska lub sucha po zastosowaniu miejscowych steroidów.

Emolienty na przebarwienia skóry spowodowane miejscowymi steroidami należy stosować z ostrożnością u pacjentów pediatrycznych. Bezpieczeństwo stosowania tych kremów nie zostało ustalone. Jednak w jednym z badań z udziałem 59 pacjentów pediatrycznych z atopowym zapaleniem skóry wykazano, że krem emolientowy DERMATOP nie powodował istotnego hamowania osi HPA ani nie wywoływał supresji osi HPA. W tym badaniu krem miejscowy był stosowany BID przez 3 tygodnie.

Przedoperacyjne zastrzyki sterydowe

Przedoperacyjne zastrzyki sterydowe w celu usunięcia przebarwień skóry są często wykonywane bez konieczności przeprowadzania inwazyjnych procedur. Zastrzyki te wykorzystują małą igłę do podania kontrolowanej dawki sterydu. Pomagają one również zmniejszyć ból i stan zapalny. Miejscowe znieczulenie jest wstrzykiwane wraz ze sterydem, aby pomóc w procedurze. Następnie obszar jest przykrywany gazą i bandażem samoprzylepnym.

Chociaż zastrzyki sterydowe na przebarwienia skóry nie leczą choroby podstawowej, mogą zmniejszyć ból i poprawić funkcjonowanie. Zabiegi te mogą jednak osłabiać kości i więzadła. Jak w przypadku każdej innej formy leczenia, częstotliwość i czas trwania zastrzyków będzie się różnić od osoby do osoby. Zastrzyki są zwykle wykonywane rzadziej niż co trzy do czterech miesięcy.

Glukokortykoidowe sterydy zmniejszają stan zapalny

Glukokortykoidowe sterydy mają wiele różnych działań, w tym zmniejszają stan zapalny i aktywność układu odpornościowego. Zapalenie występuje, gdy białe krwinki i inne substancje chemiczne organizmu odpowiadają na zakażenie lub obcy organizm, uszkadzając tkanki. Z powodu procesu zapalnego, skóra może stać się odbarwiona i czerwona, a organizm będzie produkował różne chemikalia zapalne. Przyjmowanie sterydów może zmniejszyć stan zapalny i zmienić tablicę białek, które tworzą komórki.

Chociaż stosowanie kortykosteroidów może zmniejszyć wygląd przebarwień skóry i stanów zapalnych, istnieją również pewne skutki uboczne. U niektórych osób w wyniku stosowania leków pojawiają się rozstępy i ścieńczenie skóry. Ponadto, sterydy glikokortykoidowe mogą zwiększać ryzyko wystąpienia jaskry, która może powodować poważne problemy ze wzrokiem. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia sterydami zgłosić się do okulisty. Regularne badania oczu są również zalecane w celu monitorowania wszelkich zmian w oku. Niestety, niektórych skutków ubocznych nie da się odwrócić.

Zmniejszają ból

Sterydy miejscowe mogą powodować przebarwienia skóry i mogą być stosowane do ich leczenia. Leki te zawierają wiele składników, które są wykorzystywane do leczenia różnych rodzajów zapalenia. Niektóre z tych składników obejmują hydrokortyzon, fluocinonid i klobetazol. Leki te działają poprzez uniemożliwienie komórkom organizmu wytwarzania substancji chemicznych wywołujących stan zapalny.

Sterydy miejscowe są zazwyczaj stosowane na dotknięte chorobą miejsca raz lub dwa razy dziennie. Najlepiej nakładać je cienką warstwą i nie są przeznaczone do stosowania na całe ciało. Po nałożeniu należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk. Można również zastosować lód, aby pomóc ukoić dotkniętą skórę.

U niektórych osób może wystąpić reakcja alergiczna na miejscowo stosowane sterydy. Może wystąpić u nich swędzenie, łuszczenie lub pieczenie. Objawy mogą utrzymywać się przez kilka dni lub nawet miesięcy. Jeśli działania niepożądane są łagodne, mogą ustąpić samoistnie. Jednak ciężkie przypadki mogą utrzymywać się przez miesiące, a nawet przez kilka lat.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Zabieg wyrównujący koloryt skóry - opis
Czytaj Dalej

Zabieg wyrównujący koloryt skóry – opis

Zabiegi wyrównujące koloryt skóry to doskonały sposób na rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu skóry. Zabiegi te wykorzystują alfa-arbutynę, kwas…