Przyczyny przebarwień skóry

Przyczyny przebarwień skóry

Istnieje wiele możliwych przyczyn przebarwień skóry, w tym ekspozycja na słońce, zmiany hormonalne i reakcje na produkty lub leki. Jednak u podstaw problemu leży melanina, pigment produkowany przez organizm. Im więcej melaniny ma dana osoba, tym ciemniejsza jest jej skóra. A ponieważ więcej melaniny oznacza ciemniejszą skórę, ma sens, że będzie ona również głównym sprawcą przebarwień skóry.

Melanina

Przyczyna przebarwień skóry leży w produkcji melaniny przez melanocyty skóry. Jednak inne czynniki, takie jak leczenie hormonalne lub ekspozycja na światło słoneczne, również mogą powodować przebarwienia. Niektóre zaburzenia genetyczne również prowadzą do zmian w odcieniu skóry. Na przykład, albinizm jest stanem, który powoduje, że ludzie mają bladą skórę i białe włosy. Osoby te mają również różowe oczy i wysokie ryzyko rozwoju raka skóry. Innym stanem, który może powodować przebarwienia jest melasma. Melasma to ciemna, sucha plama skóry na twarzy spowodowana nadprodukcją melaniny. Stan ten jest dziedziczny i ma tendencję do pogarszania się przy ekspozycji na światło słoneczne.

Melanina jest produkowana na trzy różne sposoby. W niektórych przypadkach produkowana jest zbyt duża ilość melaniny, a w innych niewystarczająca. Przebarwienia skóry mogą być również spowodowane przez nieprawidłowe zgrupowania naczyń krwionośnych, grzyby i inne zmiany w anatomii skóry. Niektóre rodzaje przebarwień skóry można pomylić z opalenizną. Takie przebarwienia skóry mogą pojawić się na rękach, nogach lub twarzy, a także na dłoniach. Kolor tych przebarwień może być od jasnego do ciemnego, w zależności od przyczyny przebarwienia.

Promienie UV

Ekspozycja na promienie ultrafioletowe (UV) emitowane przez słońce może uszkodzić skórę i spowodować jej przebarwienia. Promienie UV pochodzące ze słońca składają się z trzech rodzajów: UVA, UVB i UVC. Promienie UVB przenikają przez atmosferę ziemską i są odpowiedzialne za starzenie się i przedwczesne przebarwienia skóry. Osłabiają również układ odpornościowy organizmu, zmniejszając jego zdolność do zwalczania chorób.

Te dwa rodzaje promieni UV mają podobną długość fali. Promienie UVA mają większą intensywność, co odpowiada za oparzenia słoneczne. Jednak długość fali UVA ma mniejszą zmienność i jest bardziej powszechna w słonecznych, tropikalnych regionach.

Urazy

Przebarwienia skóry są częstym zjawiskiem po urazach. Wynikają one z pęknięcia naczyń krwionośnych pod skórą. Ponieważ krew gromadzi się pod powierzchnią skóry, staje się ona czerwona i przebarwiona. Różni się to od krwawienia zewnętrznego, które występuje tylko wtedy, gdy skóra pęka. Każdy człowiek od czasu do czasu cierpi z powodu jakiejś formy zasinienia, czy to w wyniku urazu sportowego, upadku, czy też zabiegu medycznego. Osoby cierpiące na zaburzenia krwawienia mogą doświadczać częstszych siniaków. Ponadto, niektóre leki mogą rozrzedzać krew, co sprawia, że dana osoba jest bardziej podatna na powstawanie siniaków.

Przebarwienia skóry mogą być również wynikiem infekcji. Infekcje mogą powodować przebarwienia skóry z powodu różnych rodzajów bakterii lub grzybów. Niektóre infekcje bakteryjne mogą powodować przebarwienia skóry z powodu zmian w jej strukturze i kolorze. Leczenie tych infekcji może obejmować doustne lub miejscowe antybiotyki.

Leki

Przebarwienia skóry są powodowane przez kilka różnych przyczyn, w tym leki i żywność. W rzeczywistości, leki są odpowiedzialne nawet za 20% przypadków hiperpigmentacji. Niektóre popularne leki, które mogą powodować przebarwienia to NLPZ, leki przeciwmalaryczne, leki przeciwpsychotyczne i fenytoina. W niektórych przypadkach przebarwienia mogą być trwałe, a w innych mogą z czasem zanikać.

Jednym z takich leków jest okskarbazepina, która jest powszechnie stosowana w leczeniu opornej na leczenie farmakologiczne padaczki skroniowej. Powoduje ona niebiesko-szare przebarwienia skóry. W niektórych przypadkach może również powodować brązową melanozę błony śluzowej jamy ustnej.

Leki powodujące przebarwienia skóry są często nie do odróżnienia. Przebarwienia wywołane lekami mogą być pierwszym klinicznym objawem nadużywania substancji. Ważne jest, aby klinicyści ze wszystkich dziedzin medycyny byli świadomi skórnych oznak i objawów nadużywania substancji. Może to pomóc im w identyfikacji pacjentów, którzy mogą być zagrożeni używaniem substancji i skierować ich do odpowiednich specjalistów medycznych w celu leczenia.

Egzema

Przebarwienia skóry są częstym skutkiem ubocznym egzemy. Choroba ta dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, i może być bardzo niepokojąca dla cierpiących na nią osób. W USA egzema dotyka ponad 16 milionów dorosłych. Osoby o ciemniejszej karnacji są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia przebarwień spowodowanych egzemą.

Aby zapobiec przebarwieniom spowodowanym przez egzemę, ważne jest, aby chronić dotknięty nią obszar przed słońcem. Eksperci zalecają noszenie kremu z filtrem SPF 50 lub wyższym każdego dnia i ponowne nakładanie go co 90 minut. Należy również unikać drapania dotkniętego obszaru, ponieważ może to pobudzić melanocyty do produkcji większej ilości melaniny i spowodować powstanie ciemniejszych plam. Na szczęście tego typu przebarwienia są tymczasowe i ustąpią samoistnie w ciągu kilku miesięcy.

Główne objawy egzemy to gruba, sucha skóra i przebarwienia. Osoby cierpiące na to schorzenie mogą również doświadczać innych objawów, takich jak astma lub alergie. Jeśli objawy utrzymują się, mogą wymagać przyjmowania leków lub stosowania terapii światłem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane