Gdzie się udać ze złamanym nosem

Gdzie się udać ze złamanym nosem

Jeśli doznałeś złamania nosa, powinieneś natychmiast poddać się kontroli przez pracownika służby zdrowia. Możesz wziąć acetaminofen, aby pomóc kontrolować ból, a lekarz może również przepisać silniejszy środek przeciwbólowy. Jeśli jednak zauważysz, że z nosa wycieka znaczna ilość przejrzystego płynu, powinieneś udać się do szpitala. Jest to spowodowane tym, że w tym miejscu mogą znajdować się duże skrzepy krwi lub inne urazy.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z ekoporadnikurody.pl

Uzyskanie pomocy medycznej w przypadku złamanego nosa

Złamany nos to bolesna i zagrażająca życiu dolegliwość. Zwykle dochodzi do niego w wyniku wypadku samochodowego lub urazu sportowego. Jeśli jest poważne, może być konieczna operacja, aby naprawić złamanie i przywrócić nosowi jego normalny kształt. Może również wystąpić krwawienie, które może być trudne do zatrzymania bez pomocy medycznej.

Złamany nos może również prowadzić do powstania odchylonej przegrody, w której cienka ścianka pomiędzy nozdrzami przesuwa się nie do końca w osi. Może to powodować problemy z oddychaniem, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej poddać się leczeniu złamanego nosa. Inne możliwe powikłania to uszkodzenie chrząstki i krwiak przegrody, czyli kałuża krwi, która blokuje nozdrza. Nawet jeśli Twoje złamanie nie było poważne, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Uzyskanie pomocy medycznej w przypadku złamanego nosa rozpoczyna się od leczenia natychmiastowego bólu. Przyłożenie lodu do tego miejsca zmniejszy obrzęk i złagodzi ból. Należy go przykładać przez kilka minut na raz i można go pozostawić na miejscu do dwóch dni. Ważne jest również, aby nie stosować zbyt dużego nacisku na ten obszar, ponieważ może to spowodować dalszy ból i uszkodzenie nosa. W celu zmniejszenia bólu można również przyjmować środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub acetaminofen.

W ciężkich przypadkach może być potrzebna operacja, aby naprawić złamany nos. W takich przypadkach lekarz użyje zdjęć rentgenowskich, aby określić, czy złamanie jest poważne. Jeśli jesteś w stanie dostać się do lekarza w ciągu siedmiu do 14 dni po złamaniu, Twoje leczenie będzie łatwiejsze. Jeśli potrzebna jest operacja, leczenie może potrwać nawet miesiąc.

Złamany nos jest bolesny i może powodować zawroty głowy i światłowstręt. Może również utrudniać oddychanie. Jeśli uraz jest poważny, należy natychmiast udać się do lekarza. Lekarz zbada wewnętrzną i zewnętrzną stronę Twojego nosa i może poprosić o wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej, aby zdiagnozować zakres urazu. Jeśli spowodował on jakiekolwiek inne urazy twarzy, może skierować Cię do specjalisty w dziedzinie chirurgii ucha, nosa i gardła. Jednak wiele osób stwierdza, że ich nos goi się samoistnie, bez żadnego leczenia.

Lekarz pierwszego kontaktu może zdiagnozować i leczyć złamany nos u dzieci. Lekarz weźmie również pod uwagę historię choroby i przeprowadzi badanie przedmiotowe. Podczas tego badania, podświetlony instrument zwany wziernikiem nosowym jest używany do poszukiwania wszelkich blokad nosa lub krwiaka przegrody. Jeśli istnieje jakiekolwiek prawdopodobieństwo, że uraz mógł spowodować złamanie czaszki, konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej.

Złamane nosy są kosztowne w naprawie. Nawet jeśli nie zagrażają życiu, mogą powodować problemy kosmetyczne i trudności w oddychaniu, jeśli nie są leczone. Objawy obejmują ból twarzy, zasinienie, obrzęk i krew. Możesz również doświadczyć trudności w oddychaniu przez nos lub zauważyć, że jest on skrzywiony.

Podjęcie leczenia złamanego nosa

Podjęcie leczenia złamanego nosa jest kluczowe dla zminimalizowania dalszych obrażeń. Zazwyczaj złamanie nosa jest spowodowane silnym uderzeniem w twarz. Złamanie może spowodować uszkodzenie chrząstki i otaczającej ją tkanki, a także przegrody nosowej. Przegroda jest elastyczną przegrodą, która oddziela lewą i prawą stronę nosa. Ponieważ kości nosa są wydatne na twarzy, są szczególnie narażone na uderzenia. Łagodne złamania mogą powodować niewielki obrzęk, ból lub deformację. Jednak poważniejsze złamania mogą wymagać pomocy lekarza.

W niektórych przypadkach, złamany nos może być naprawiony za pomocą operacji. Na przykład zamknięta redukcja polega na wyrównaniu kości i chrząstek w nosie. Zabieg jest często wykonywany w ciągu 14 dni od złamania. Chirurg użyje wziernika do otwarcia nozdrzy i specjalnych instrumentów do wyrównania kości. Procedura jest zazwyczaj związana z pewnym bólem i będzie wymagała zastosowania znieczulenia miejscowego i sprayów do nosa. Ból związany z zabiegiem może ustąpić w ciągu kilku tygodni.

Uzyskanie leczenia złamanego nosa rozpoczyna się od oceny przez lekarza. Podczas tej wizyty lekarz zapyta Cię o przebieg zdarzenia oraz o wszelkie wcześniejsze urazy nosa lub przebyte operacje. Następnie zbada Twój nos, aby określić, czy nie ma żadnych strukturalnych urazów lub deformacji. Ponadto, zbadają nos w poszukiwaniu jakichkolwiek blokad lub krwiaków. Zdjęcia rentgenowskie i tomografia komputerowa mogą być również konieczne do zidentyfikowania wszelkich złamań twarzy lub szczęki.

Uzyskanie leczenia złamanego nosa jest bardzo ważne dla Twojego zdrowia. Jeśli nie otrzymasz natychmiastowej pomocy medycznej, kość może zagoić się nieprawidłowo i doprowadzić do powstania odchylonej przegrody. W takich przypadkach lekarz może zalecić operację wyrównania przegrody. Ponadto, jeśli przegroda jest uszkodzona, może być konieczna naprawa krwiaka przegrody, aby przywrócić normalne oddychanie.

Twój lekarz będzie musiał najpierw zdiagnozować Twój uraz. Przyjrzy się on Twojemu nosowi i dotknie dotkniętych obszarów. W niektórych przypadkach może znieczulić Pana/Pani nos przed badaniem fizycznym. Po ustąpieniu obrzęku, lekarz może zdecydować o zleceniu wykonania zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej. Skany te mogą określić zakres Twoich obrażeń twarzy i ułatwić ustalenie właściwego leczenia.

Złamany nos może się zdarzyć w wyniku upadku, wypadku samochodowego, a nawet napaści. Początkowe objawy to obrzęk, zaczerwienienie lub zasinienie wokół nosa i twarzy. Niektóre osoby mogą również doświadczać trudności w oddychaniu przez nos. Nieleczony, złamany nos może prowadzić do długotrwałych problemów z oddychaniem i problemów kosmetycznych.

Leczenie złamanego nosa może obejmować operację mającą na celu wyrównanie i rekonstrukcję złamania. Specjalista wykona zdjęcia miejsca złamania, aby można było je dokładnie udokumentować w celu uzyskania maksymalnego pokrycia ubezpieczeniowego. Chirurg naprawi również wszelkie krwawienia z nosa, które są obecne. Zabieg zostanie wykonany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, aby zminimalizować ból i obrzęk. Pacjenci będą nosić szynę podczas gojenia i mogą potrzebować powstrzymać się od dmuchania nosa przez kilka dni.

Domowe sposoby na złamany nos

Jednym z najczęstszych domowych sposobów na złamany nos jest przyłożenie do niego lodu. Trzymanie lodu na nosie przez około 15 minut na raz i zmienianie go co godzinę może pomóc zmniejszyć ból i obrzęk. Unikaj wywierania zbyt dużego nacisku na nos, ponieważ może to spowodować dalsze uszkodzenia. Również, można wziąć over-the-counter leki przeciwbólowe, aby złagodzić ból. Uniesienie głowy jest również pomocne w zmniejszeniu obrzęku.

Jeśli złamana kość nie jest zbyt przesunięta, lekarz może wykonać zabieg wyrównania. Jest to często wykonywana procedura, która może przywrócić nos do jego pierwotnej pozycji w ciągu dwóch tygodni. Podczas zabiegu nos będzie zdrętwiały, dzięki czemu lekarz będzie mógł wcisnąć kość z powrotem do jej właściwej pozycji. Mogą również użyć specjalnych narzędzi, aby pomóc im zakończyć procedurę. Po zabiegu należy stosować okłady z lodu w celu zmniejszenia obrzęku oraz przyjmować acetaminofen.

Jeśli podejrzewają Państwo, że złamaliście nos, najlepiej jest odwiedzić swojego lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz przeprowadzi badanie przedmiotowe i zbierze wywiad medyczny. Lekarz pierwszego kontaktu może również użyć podświetlanego przyrządu zwanego wziernikiem do nosa, aby zbadać przegrodę pod kątem zablokowania lub krwiaka. Tomografia komputerowa lub zdjęcie rentgenowskie mogą być również niezbędne do zdiagnozowania rodzaju złamania.

Objawy złamanego nosa są różne u dzieci i dorosłych, ale najczęstsze objawy to ból, obrzęk, zaczerwienienie i zasinienie wokół nosa. Można również zauważyć skaleczenia na twarzy i oczach. W ciężkich przypadkach lekarz może podać środek znieczulający, aby złagodzić ból i obrzęk. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, ponieważ mogą one powodować większe krwawienie.

Złamany nos może być wynikiem upadku, wejścia na coś nieruchomego lub ostrej zabawy. Jeśli nos nie zostanie prawidłowo naprawiony, może dojść do powstania odchylonej przegrody. Odchylona przegroda zwęża przewód nosowy i wymaga operacji w celu jej skorygowania. Złamanie może również spowodować krwiak przegrody, który może zablokować jedno lub oba nozdrza i wymaga natychmiastowego drenażu chirurgicznego.

Złamanie nosa jest urazem traumatycznym. Dochodzi do niego w obrębie kostnego mostka nosa lub przegrody, czyli części dzielącej nozdrza. Jest to jeden z najczęstszych rodzajów złamań w obrębie twarzy i najczęściej powstaje w wyniku walk fizycznych, upadków lub wypadków samochodowych. Objawy złamanego nosa obejmują ból, krwotok z nosa i obrzęk wokół twarzy. Możesz również doświadczyć silnego krwawienia lub trudności w oddychaniu. Jeśli te objawy utrzymują się, ważne jest, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem.

W leczeniu złamanego nosa można stosować kilka leków. Najczęstszym z nich jest Arnica, która zmniejsza ból i obrzęk. Można ją przyjmować trzy do czterech razy dziennie. Calcarea Phosphorica może być stosowana w celu przyspieszenia gojenia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy warto używać masek wyrównujących tonację skóry?
Czytaj Dalej

Usuwanie żylaków odbytu – opis zabiegu

Zanim zdecydujesz się na zabieg chirurgiczny, warto zrozumieć, na czym on polega. Dowiesz się o Mikroflebektomii, Skleroterapii, Usuwaniu…