leczenie depresji

Leczenie farmakologiczne w depresji

Depresja dotyka wiele osób, niezależnie od wieku czy płci. Czasem ciężko odróżnić smutek i psychiczne osłabienie, które są normalną częścią życia, od rozpoczynającej się depresji. W razie wątpliwości z pewnością warto wybrać się do specjalisty – jego pomoc może okazać się bezcenna.

Na szczęście leczenie psychiatryczne nie jest już tak tabuizowane, jak jeszcze kilka lat temu. Różne akcje społeczne uświadamiają nas, że depresja i inne choroby psychiczne są powszechnym problemem w społeczeństwie. Nie należy się bać osób nimi dotkniętych, lecz wspierać je – poczucie takiego wsparcia jest podstawowe w leczeniu chorób psychicznych. 

Depresję leczy się zarówno farmakologicznie, jak i psychoterapią. Można stosować te metody oddzielnie lub łącznie – w zależności od tego, co poleci lekarz psychiatra.

Depresja – objawy

Depresja jest chorobą psychiczna, która występuje najczęściej. W dzisiejszych czasach zachorowalność na depresję jest naprawdę duża – ma na to wpływ m.in. tempo naszego życia, jak i rozluźnienie więzi towarzyskich. 

Jak możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z depresją? Wskazówkami mogą być: długo utrzymujące się pogorszenie nastroju, poczucie głębokiej pustki, braku emocji, zmęczenie, zaburzenia snu, niższa niż zazwyczaj samoocena, a także problemy z zadaniami wymagającymi koncentracji i spadek libido.

Depresja – leczenie farmakologiczne. Co musisz o nim wiedzieć?

Leczenie farmakologiczne to w wielu przypadkach baza, jeśli chodzi o leczenie chorób psychicznych. Psychoterapia jest często jedynie dodatkiem do takiego leczenia. 

Leczenie farmakologiczne w depresji jest zróżnicowane, bowiem dostępne leki różnią się między sobą – są to różnice w substancjach aktywnych, substancjach pomocniczych, a także w ilości przyjmowanych dawek i skutków ubocznych, jakie mogą wywoływać. 

Często jest tak, że jeden lek nie działa na pacjenta, inny zaś zadziała – warto więc nie zrażać się, gdy jeden antydepresant nie przyniesie takich rezultatów, jakich oczekiwaliśmy, i próbować dalej.

W braniu leków na depresję ważne jest, by przestrzegać zaleceń lekarskich i brać dokładnie takie dawki, jakie nam przepisano. Istotne jest również to, by nie odstawiać leków samodzielnie, nawet, gdy chwilowo czujemy się dużo lepiej. Możemy również wziać L4 od psychiatry jeżeli uzna on, że pacjent nie jest zdolny do pracy zawodowej lub stanowi ona przeszkodę w leczeniu.

Biorąc antydepresanty, nie należy spożywać alkoholu ani narkotyków, gdyż mogą one reagować z lekami i dawać niekorzystne, a czasem nawet niebezpieczne rezultaty.

Trzeba wiedzieć, że leki antydepresyjne nie działają od razu – na ich efekty czekać trzeba kilka tygodni. Gdy jeden lek nie działa przez 6-8 tygodni, należy go zmienić na inny.

Leki na depresję stosuje się co najmniej przez 6 miesięcy – do momentu ustąpienia objawów choroby. 

Wśród leków na depresję wyróżniamy następujące grupy:

– SSRI – czyli selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (np. citalopram, sertralina)

– SNRI – czyli inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny (np. wenlafaksyna, duloksetyna)

– TLPD – czyli trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (np. amytryptylina, klomipramina)

– IMAO – czyli inhibitory monoaminooksydazy (moklobemid).

Najczęściej stosuje się leki z grup SSRI i SNRI. 

Jak widzimy, wybór leków jest naprawdę spory – jest więc ogromna szansa, że w końcu trafi się na taki lek, który pomoże w leczeniu depresji i nie będzie wywoływał skutków ubocznych.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Domowe sposoby na wyrównanie kolorytu skóry
Czytaj Dalej

Jak rozpoznać początki żylaków

Jeśli cierpisz na żylaki, pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć jest to, jak rozpoznać najwcześniejsze objawy tego stanu. Istnieje…
Zabieg wyrównujący koloryt skóry - opis
Czytaj Dalej

Zabieg wyrównujący koloryt skóry – opis

Zabiegi wyrównujące koloryt skóry to doskonały sposób na rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu skóry. Zabiegi te wykorzystują alfa-arbutynę, kwas…