Jak wyrównać koloryt skóry u dziecka - kilka wskazówek

Jak wyrównać koloryt skóry u dziecka – kilka wskazówek

Nierówny koloryt skóry może być spowodowany wieloma rzeczami, ale jedną z najczęstszych przyczyn jest nadmierna ekspozycja na słońce. Światło słoneczne aktywuje komórki melanocytów, które są odpowiedzialne za nadawanie skórze koloru. Kiedy wystawiamy się na działanie słońca przez dłuższy czas, komórki te wytwarzają więcej pigmentu i powstają plamy słoneczne.

Unikanie plam słonecznych

Na szczęście plamom słonecznym można stosunkowo łatwo zapobiec dzięki odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, sumiennej pielęgnacji skóry i regularnemu stosowaniu kremów z filtrem. Według Mary L. Stevenson, adiunkta dermatologii w NYU Langone Health, plamy słoneczne zwykle pojawiają się na obszarach ciała, które są najczęściej wystawione na działanie promieni słonecznych. Mają one brązowy lub płaski kolor i mogą pojawiać się w skupiskach. Aby im zapobiec, dziecko powinno nosić krem z filtrem i unikać długotrwałego przebywania na słońcu.

Jednak sumienna ochrona przed słońcem nie zawsze jest łatwa do wykonania. Krem z filtrem skutecznie chroni dziecko tylko przed niewielką ilością promieni słonecznych, więc może być konieczne połączenie go z innymi strategiami, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez słońce. Strategie te mogą obejmować ubrania chroniące przed słońcem, przebywanie w cieniu, noszenie kapeluszy i okularów przeciwsłonecznych – informacja ta jest efektem badania ekspertów serwisu gabinet-dr-kucz.pl.

Chociaż ekspozycja na słońce nie jest szkodliwa, ważne jest, aby unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, zwłaszcza na jasnych obszarach skóry. Zbyt duża ekspozycja na słońce powoduje, że komórki pigmentowe produkują zbyt dużo melaniny, co skutkuje powstawaniem ciemnych plam. Dlatego dermatolodzy zalecają zakrywanie jasnej skóry ubraniem lub przebywanie w cieniu. Zalecają również ponowne nakładanie kremu z filtrem co dwie godziny, zwłaszcza po pływaniu.

Unikanie melazmy

Jeśli chcesz zapobiec melazmie u swojego dziecka, powinnaś unikać ekspozycji na słońce. Światło słoneczne jest jednym z głównych czynników wyzwalających melasmę i może wywołać ten stan skóry. Najlepszym sposobem zapobiegania temu schorzeniu jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Zaleca się stosowanie go codziennie, aby zapobiec powrotowi stanu skóry. Jeśli Twoje dziecko jest zagrożone wystąpieniem melasmy, porozmawiaj z lekarzem o możliwościach leczenia.

Oprócz stosowania filtrów przeciwsłonecznych, należy również unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Promieniowanie UV może pogorszyć stan melasmy, ponieważ powoduje przyciemnienie skóry. Noszenie kapeluszy, okularów przeciwsłonecznych i innej odzieży ochronnej jest niezbędne. Upewnij się, że używasz kremu z filtrem przeciwsłonecznym, który zawiera SPF 50 lub wyższy. Najlepszym wyborem jest krem z blokerem fizycznym, takim jak dwutlenek tytanu lub tlenek cynku.

Istnieje kilka przyczyn melasmy, w tym długotrwała ekspozycja na słońce i hormony. Może być również wywołana przez rodzinną historię tego stanu. Ważne jest, aby unikać ekspozycji na słońce w czasie ciąży i w dzieciństwie oraz stosować codziennie krem z filtrem. Dla osób z predyspozycjami genetycznymi, można spróbować pigułek antykoncepcyjnych. Może być również spowodowana przez ciążę.

Na szczęście melazmie można zapobiegać. Ograniczając ekspozycję na słońce, możesz zminimalizować pojawienie się melazmy i zapobiec jej rozwojowi. Dzięki temu Twoje dziecko będzie mogło cieszyć się zdrowym życiem i mieć piękną cerę.

Jeśli podejrzewasz u siebie melasmę, powinieneś zlecić swojemu dziecku wizytę u dermatologa. Lekarze ci mogą pomóc zdiagnozować stan i zalecić leczenie. Dla dzieci noszenie ciemnych kolorów w miejscach publicznych może być krępujące. Ponadto, ten stan skóry jest często bardziej zauważalny w lecie.

Na szczęście istnieją zabiegi na melasmę, które mogą poprawić jej wygląd i zanikać. Jednym z tych zabiegów jest hydrokortyzon, który nakłada się na plastry skórne w nocy i udowodniono jego skuteczność. Inny lek, hydrochinon, jest stosowany na dotkniętym obszarze jako balsam lub krem. Działa on poprzez hamowanie tworzenia się pigmentu. Może być również stosowany w połączeniu z innymi produktami miejscowymi. W niektórych przypadkach w usunięciu pigmentu mogą pomóc peelingi chemiczne.

Unikanie hiperpigmentacji

Na szczęście istnieje wiele sposobów na uniknięcie hiperpigmentacji u dzieci. Pierwszym krokiem jest ochrona skóry przed promieniami słonecznymi i zapobieganie ich powstawaniu trwałych przebarwień. Światło słoneczne, stany zapalne i niektóre leki mogą powodować hiperpigmentację. Na szczęście większość przypadków jest uleczalna i nie wymaga pomocy medycznej.

Należy również unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Oprócz przebywania na słońcu, Twoje dziecko powinno unikać wszelkich innych form hiperpigmentacji. Uszkodzenia słoneczne i leki mogą powodować hiperpigmentację, więc kluczowe jest ograniczenie ich ekspozycji. Możesz również spróbować kwasu kojowego, który hamuje produkcję melaniny.

Inną metodą jest microneedling, procedura, która wykorzystuje specjalne urządzenie do penetracji skóry. Zabieg ten pomaga zregenerować skórę i zmniejszyć pigmentację poprzez zwiększenie obrotu komórkowego. Proces ten wprowadza również do skóry silne antyoksydanty i substancje rozjaśniające skórę. Przy regularnym wykonywaniu zabieg ten może być bardzo skuteczny w leczeniu hiperpigmentacji u dzieci.

Jeśli hiperpigmentacja jest problemem u Twojego dziecka, lekarz może ocenić jej przyczynę i stworzyć plan leczenia. Jeśli hiperpigmentacja jest spowodowana warunkami ogólnoustrojowymi, może być wywołana przez leki, chorobę ogólnoustrojową lub nowotwór. W przypadku podejrzenia przyczyn ogólnoustrojowych, lekarz powinien najpierw wykluczyć inne warunki medyczne, w tym hemochromatozę lub pierwotne żółciowe zapalenie dróg żółciowych. Jeśli rozpoznanie przyczyn ogólnoustrojowych zostanie potwierdzone, biopsja skóry nie jest konieczna. Lekarz powinien natomiast przeprowadzić ogólnoustrojowy przegląd w celu ustalenia, czy przyczyną hiperpigmentacji może być leżąca u podstaw choroba nowotworowa.

Poza tym, że ciemna skóra jest nieatrakcyjna z kosmetycznego punktu widzenia, może prowadzić do poważnych problemów psychologicznych u nastolatków. Jednakże, jeżeli leczenie zostanie podjęte wcześnie, problem ten zniknie i nie doprowadzi do długotrwałej hiperpigmentacji. W niektórych przypadkach, leczenie może nawet wyleczyć podstawową przyczynę hiperpigmentacji.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Utrata odcienia skóry - co robić?
Czytaj Dalej

Utrata odcienia skóry – co robić?

Przede wszystkim należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeśli musisz wychodzić na słońce, używaj kremu z filtrem o…
Plastyka nosa po przeszczepie
Czytaj Dalej

Plastyka nosa po przeszczepie

Rhinoplastyka to zabieg chirurgiczny stosowany w celu zmiany wielkości, kształtu i projekcji nosa. Może być również stosowany do…