Jak bezpiecznie leczyć przebarwienia skóry u dzieci

Czy można stracić zmysł węchu po operacji plastycznej nosa?

Zmysł węchu jest ważną częścią ludzkiego doświadczenia. Pomaga nam określić smak żywności. Podczas procesu smakowania pokarmu, cząsteczki powietrza przechodzą przez jamę nosową, a kubki smakowe rozpoznają ten smak poprzez zapach. Jeśli drogi nosowe zostaną zablokowane, może być trudno wyczuć zapach i smak jedzenia. Może to nastąpić w przypadku przeziębienia lub po zabiegu rhinoplastyki. Stłuczenie lub obrzęk nosa może również upośledzić zmysł węchu.

Zasinienie i obrzęk

Po zabiegu rhinoplastyki mogą Państwo zauważyć zasinienie lub obrzęk wokół nosa. Jest to normalne i zazwyczaj ma charakter przejściowy – fragment ten został przygotowany przez stronę Beauty Centrum. Jednak zasinienie w obrębie nosa może wpływać na Twój wygląd i powinno być zminimalizowane. Na szczęście, można zmniejszyć zasinienie po rhinoplastyce, podejmując kilka prostych kroków.

Po pierwsze, należy unikać stosowania leków rozrzedzających krew przez kilka dni po zabiegu. Leki te mogą zwiększyć ryzyko wycieku krwi i zwiększyć ryzyko powstania siniaków. Poza tym mogą one powodować obrzęk naczyń krwionośnych wokół twarzy. Unikaj stosowania tych leków po zabiegu rhinoplastyki.

Innym sposobem na zmniejszenie obrzęku po rhinoplastyce jest zdrowa dieta. Ogranicz sól i ostre potrawy oraz pij dużo wody. Pokarmy, które pomagają organizmowi odzyskać szybciej obejmują sok z ananasa i selera. Pokarmy te są niskokaloryczne i mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku.

Polipy nosa

Podczas gdy niektórzy ludzie doświadczają tymczasowej utraty węchu i smaku po zabiegu rhinoplastyki, inni pozostają ze znacznie poprawionym zmysłem węchu. Ostatnie badanie przeprowadzone na osobach dorosłych, które przeszły operację CRwNP wykazało, że większość z nich zachowała dobry węch przez okres do roku po zabiegu. Pozostaje jednak jeden potencjalny problem: jeśli polipy powrócą, czy można stracić zmysł węchu? Odpowiedź zależy od tego, co lekarz określi jako najskuteczniejsze leczenie dla Ciebie.

Zabieg rhinoplastyki może tymczasowo zmniejszyć Twój zmysł węchu, ponieważ obrzęk nosa może zablokować drogi nosowe. Problem ten będzie trwał przez około miesiąc, ale ustąpi w miarę gojenia się nosa.

Zapalenie

Zapalenie po zabiegu rhinoplastyki może wystąpić po zabiegu rhinoplastyki. Istnieją różne sposoby zarządzania tym zapaleniem. Aby wspomóc gojenie i zmniejszyć obrzęk, możesz unikać używania napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych. Alkohol może opóźnić gojenie i spowodować więcej stanu zapalnego. Ponadto, może odwodnić cię, co utrudnia odzyskanie po zabiegu. Dlatego ważne jest, aby unikać alkoholu i wyrobów tytoniowych po zabiegu rhinoplastyki.

Po zabiegu rhinoplastyki, doświadczysz pewnych siniaków i obrzęków. Jest to normalne, ale należy oczekiwać, że ten tymczasowy efekt będzie stopniowo ustępował. Ogólnie rzecz biorąc, większość obrzęków znika w ciągu tygodnia lub dwóch, choć może to potrwać nieco dłużej. Pozostały obrzęk może jednak utrzymywać się przez kilka tygodni lub miesięcy. Nie powinno to przeszkadzać w powrocie do regularnej aktywności.

Urazy

Ważne jest, aby wiedzieć, że uraz po zabiegu rhinoplastyki może wpłynąć na Twój zmysł węchu. Dzieje się tak dlatego, że w nosie znajdują się zakończenia nerwowe, które wykrywają zapachy, gdy powietrze przechodzi obok nich. Dlatego też, jeśli nos będzie spuchnięty lub posiniaczony, możesz nie być w stanie prawidłowo odczuwać zapachu i smaku.

Czas rekonwalescencji po zabiegu rhinoplastyki zależy od zakresu zmian wprowadzanych do nosa. Drobne zmiany mogą być wykonane w ciągu jednej do 1,5 godziny, natomiast bardziej inwazyjne zmiany mogą trwać od 2 do 4 godzin. W ciągu pierwszych kilku dni może Pan/Pani odczuwać pewien ból i sączenie, ale ustępuje to po kilku dniach.

Należy starać się trzymać z dala od nosa i unikać proszenia lub pocierania twarzy, ponieważ wydłuży to okres rekonwalescencji. Należy pamiętać, że ta faza rekonwalescencji minie, a zmysł węchu zostanie przywrócony po udrożnieniu przewodów nosowych. Jednak u niektórych pacjentów utrata węchu będzie trwała.

Obrzęk nosa

Obrzęk nosa jest fizjologiczną reakcją na operację nosa. Obrzęk i nagromadzenie płynu w nosie występują w pobliżu operowanego miejsca oraz oczu i mogą stanowić tymczasową niedogodność. Obrzęk ten będzie z czasem ustępował i najprawdopodobniej zniknie całkowicie do około sześciu miesięcy. Jednak u niektórych pacjentów obrzęk może utrzymywać się dłużej.

Obrzęk nosa jest naturalną częścią rekonwalescencji po zabiegu rhinoplastyki. Obrzęk powstaje w wyniku zapalenia tkanek, co pozwala na gromadzenie się w nich płynów ustrojowych w celu wspomagania gojenia. Obrzęk ten zazwyczaj osiąga szczyt w trzeciej dobie po zabiegu rhinoplastyki, a następnie stopniowo się zmniejsza.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Kiedy warto wykonać zabieg plastyki nosa?
Czytaj Dalej

Kiedy warto wykonać zabieg plastyki nosa?

Głównym celem operacji plastycznej nosa jest zmiana kształtu nosa, ale istnieje ryzyko powikłań. Większość osób doświadcza niewielkich zasinień…
Usuwanie żylaków - na czym polega?
Czytaj Dalej

Usuwanie żylaków – na czym polega?

Usuwanie żylaków jest opcją dla pacjentów z dużymi żyłami na nogach. Procedura ta polega na usunięciu żylaków przy…