Co to jest odcień skóry człowieka - odpowiedź lekarzy

Co to jest odcień skóry człowieka – odpowiedź lekarzy

Jaki jest odcień skóry człowieka? Istnieje wiele różnych typów odcienia skóry danej osoby. Jeśli jesteś blady, istnieje kilka powodów, dla których możesz być taki. Należą do nich: choroba Kawasaki, anemia z niedoboru żelaza i reakcja alergiczna.

Bladość

Bladość to odcień skóry danej osoby i jest spowodowana wieloma czynnikami. Może być spowodowana genetyką, czynnikami środowiskowymi, a nawet chorobą. Ważne jest, aby zgłosić się do lekarza, jeśli podejrzewasz, że Twój kolor skóry jest zbyt blady. Zaburzenia genetyczne, które wpływają na czerwone krwinki mogą powodować bladość skóry.

Warunki medyczne, które powodują bladość skóry mogą być poważne. Lekarz może zlecić dodatkowe badania, aby wykluczyć inne problemy. Badanie fizyczne pomoże określić, czy odczuwa Pan/Pani ból lub inne objawy, a także może sprawdzić, czy ma Pan/Pani szybki lub słaby puls. Lekarz może również zbadać oczy i błony śluzowe, aby wykluczyć zakażenie lub anemię.

Blady odcień skóry oznacza, że naturalny kolor skóry danej osoby jest jaśniejszy niż normalnie. Może on występować na całym ciele lub może być zlokalizowany w jednym miejscu. Osoby o głębszym odcieniu skóry są bardziej narażone na wystąpienie bladości niż osoby o jaśniejszej skórze. Bladości mogą towarzyszyć także inne objawy, takie jak białe plamy na języku lub wewnątrz ust. Czasami bladość skóry jest wskaźnikiem choroby, a innym razem może być spowodowana nagłym spadkiem liczby czerwonych krwinek.

Prawidłowa diagnoza jest kluczem do leczenia w odpowiednim czasie. Ciężkość stanu i nasilenie jego skutków będzie zależało od przyczyny leżącej u podstaw. Ostre przypadki wymagają natychmiastowej pomocy medycznej, natomiast utrzymująca się bladość jest zazwyczaj leczona za pomocą leków.

Choroba Kawasaki

Choroba Kawasaki to nieczęste zapalenie naczyń krwionośnych, które dotyka przede wszystkim dzieci. Charakteryzuje się występowaniem obrzęku stawów, gorączki i biegunki. Często towarzyszy jej marudność i jest często diagnostyczna. Istnieją pewne długoterminowe konsekwencje.

Dzieci młodsze niż 5 lat są bardziej narażone na rozwój choroby, podobnie jak dzieci starsze niż 1. U około 25 procent dzieci choroba rozwija problemy z sercem, jeśli nie jest leczona. Leczenie może obniżyć to ryzyko do jednego na 20. Ponadto, dzieci z chorobą Kawasaki mają wyższe ryzyko wystąpienia problemów z sercem w wieku dorosłym niż dzieci bez choroby.

Leczenie choroby Kawasaki zależy od wieku dziecka, objawów i jego ogólnego stanu zdrowia. W ciężkich przypadkach, dzieci mogą wymagać hospitalizacji przez kilka dni lub dłużej. Dodatkowo, dziecku z chorobą Kawasaki może zostać przepisana aspiryna. Jeśli aspiryna nie zadziała, często przepisuje się IVIG. Po ustąpieniu gorączki, dzieci z tą chorobą mogą nadal potrzebować małych dawek aspiryny przez co najmniej sześć do ośmiu tygodni.

Diagnoza choroby Kawasaki powinna być postawiona wcześnie. Wczesne rozpoznanie może zapobiec powikłaniom kardiologicznym i zapewnić szybkie leczenie. Rozpoznanie powinno być potwierdzone przez dermatologa. Dermatolog powinien mieć doświadczenie z manifestacjami skórnymi choroby i być na bieżąco z najnowszymi metodami leczenia i patofizjologią, aby uniknąć błędnych rozpoznań.

Choroba Kawasaki zwykle rozpoczyna się w dzieciństwie, choć może wystąpić w każdym wieku. Występuje częściej u Azjatów i Amerykanów azjatyckich i jest przekazywana rodzinnie. Niektóre warianty genetyczne są związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby.

Anemia z niedoboru żelaza

Związek pomiędzy anemią z niedoboru żelaza a kolorem skóry nie jest jednoznaczny. Niedokrwistość dotyka ludzi wszystkich ras, od kaukaskich po czarnych i Latynosów. W Indiach ponad połowa kobiet w wieku reprodukcyjnym cierpi na anemię. Chociaż dokładna przyczyna tej dysproporcji nie jest znana, badacze podejrzewają, że jest ona związana z pewnymi czynnikami, takimi jak obfite krwawienie miesiączkowe. Kobiety kolorowe są również bardziej narażone na rozwój włókniaków macicy, które mogą powodować nadmierne krwawienie miesiączkowe.

Twój lekarz może wykonać kilka badań, aby ustalić przyczynę Twojej anemii. Na przykład, może zlecić pełną morfologię krwi (CBC), aby określić liczbę czerwonych krwinek oraz ich rozmiar i kształt. Może również zlecić badanie transferryny, aby ocenić ilość transferryny we krwi, białka, które pomaga organizmowi wchłaniać żelazo.

Anemia z niedoboru żelaza występuje u dzieci i dorosłych w wyniku niskiego spożycia żelaza. Osoby z anemią często odczuwają duszności, zmęczenie, zawroty głowy i suche włosy. Na szczęście anemię z niedoboru żelaza można leczyć poprzez stosowanie diety bogatej w żelazo i przyjmowanie suplementów żelaza przepisanych przez lekarza.

Podczas gdy anemia z niedoboru żelaza jest powszechna u osób starszych, dzieci i młodzież są najbardziej narażone. Stan ten może objawiać się początkowo jako łagodny przypadek, ale objawy mogą się nasilać w miarę spadku poziomu żelaza we krwi. Ponadto istnieje kilka poważnych powikłań związanych z anemią, w tym nieregularne bicie serca, powiększenie serca i depresja.

Osoba cierpiąca na anemię z niedoboru żelaza może również odczuwać zmęczenie, brak energii, a koloryt skóry, który może wydawać się matowy i blady. Objawy anemii z niedoboru żelaza mogą być trudne do wykrycia za pomocą samych objawów, dlatego ważne jest, aby uzyskać profesjonalną diagnozę. Często osoby z objawami anemii będą również doświadczać ciemnych kręgów pod oczami. Są one często wynikiem braku snu, ale mogą być również objawami innych problemów zdrowotnych. Niski poziom żelaza we krwi może uniemożliwiać dotarcie tlenu do tkanek oka.

Reakcja alergiczna

Pokrzywka jest powszechną reakcją alergiczną, ale odcień skóry danej osoby może również wpływać na ciężkość reakcji. U osób o jasnej skórze zazwyczaj występuje czerwona lub różowa pokrzywka, natomiast u osób o ciemnej skórze – brązowa. Oba typy skóry będą odczuwać swędzenie i pieczenie. Jeśli reakcja alergiczna stanie się poważna, może rozprzestrzenić się na inne części ciała.

Reakcja alergiczna powoduje uwolnienie histaminy do krwiobiegu, co powoduje obrzęk i swędzenie. Najczęstszą reakcją jest pokrzywka, chociaż inne alergie mogą powodować podobne objawy. Inne objawy mogą obejmować obrzęk naczynioruchowy, czyli obrzęk głębiej położonych tkanek w całym ciele. Obrzęk ten może blokować drogi oddechowe i prowadzić do trudności w oddychaniu. Pokrzywka może również przekształcić się w bąble, które łączą się ze sobą i tworzą duże obszary płaskiej, uniesionej skóry.

Alergie kontaktowe występują, gdy substancja wchodzi w kontakt ze skórą, co powoduje reakcję alergiczną. U niektórych osób za pierwszym razem może wystąpić tylko łagodna reakcja, ale powtarzające się narażenie może spowodować poważniejszą reakcję. Alergie kontaktowe zazwyczaj pojawiają się w ciągu kilku minut, ale niektóre z nich mogą trwać do 24 godzin.

Jeśli reakcja alergiczna jest ciężka, osoba powinna natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną. Anafilaksja może być śmiertelna, jeśli nie jest leczona natychmiast. Aby uzyskać najlepsze wyniki, pacjent powinien odwiedzić lekarza, który specjalizuje się w alergii i immunologii. Anafilaksja może być spowodowana nawet niewielką ilością składnika żywności, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie pokarmy wywołują objawy.

Rak

Kolor skóry danej osoby jest ważnym czynnikiem określającym jej ryzyko zachorowania na raka. Osoby o ciemniejszych odcieniach skóry są często mniej świadome ryzyka i rzadziej szukają opieki medycznej. Na szczęście większość form raka można wyleczyć, jeśli zostanie on wykryty we wczesnym stadium. Jednak ze względu na różne czynniki ryzyka, ryzyko zachorowania na raka nie jest takie samo dla wszystkich ludzi.

Ogólnie rzecz biorąc, osoby kolorowe mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka skóry niż osoby o białej skórze. Jednak Afroamerykanie i Azjaci-Indianie są bardziej zagrożeni chorobą niż biali. Powodem tego jest fakt, że osoby kolorowe mają więcej pigmentu w skórze, który zapewnia im ochronę przed szkodliwymi promieniami UV.

Jednak osoby o ciemniejszej skórze są bardziej narażone na rozwój czerniaka. Ten rodzaj raka może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale najbardziej prawdopodobne jest, że rozwinie się na rękach, stopach i dłoniach. Ten typ raka może również rozprzestrzeniać się na inne części ciała i wymaga rozległej operacji. Pacjenci z tym typem raka powinni odwiedzać dermatologa co najmniej raz w roku w celu przeprowadzenia rutynowych badań przesiewowych.

Nowotwory skóry mogą być trudne do wykrycia we wczesnym stadium, ale większość typów nieczerniakowych jest wysoce uleczalna. W Stanach Zjednoczonych liczba nowych przypadków raka skóry podwoiła się w latach 1999-2018. Osoby o ciemnej skórze mają tendencję do wykrywania nowotworów skóry wcześniej niż osoby o jasnej skórze.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane