Żylaki żyły nasiennej - jak je rozpoznać

Żylaki żyły nasiennej – jak je rozpoznać

Żylaki żyły nasiennej są główną przyczyną niepłodności męskiej, a badanie fizykalne może je wykryć. Najczęściej występują po lewej stronie moszny. Jeśli są obecne, leczenie musi obejmować procedurę medyczną w celu usunięcia żyły.

Żylaki są główną przyczyną niepłodności męskiej

Żyła nasienna jest częstą lokalizacją żylaków, które mogą być objawem niepłodności męskiej. Schorzenia te najczęściej występują w okresie dojrzewania. Jest to czas, kiedy jądra gwałtownie rosną, wymagając większego przepływu krwi. Zwiększone ciśnienie w żyłach prowadzi do poszerzenia żylaków.

Możliwości leczenia żylaków powrózka nasiennego wahają się od operacji do zabiegów medycznych. Niepłodne pary mogą szukać leczenia, jeśli mają trudności z poczęciem dziecka. Opcje chirurgiczne obejmują IUI (zapłodnienie in vitro), co wiąże się z wstrzyknięciem plemników bezpośrednio do macicy kobiety. Koszt tej procedury wynosi od 300 do 3000 dolarów i może ona poprawić wskaźniki ciąż.

Żylaki układu żylnego nasienia są dość powszechne, stanowiąc do 40 procent przypadków niepłodności spowodowanej czynnikiem męskim. Chociaż schorzenia te są często łagodne, to jednak mogą wpływać na jakość nasienia i powodować niepłodność. Ponadto mężczyźni z żylakami mogą być narażeni na zmniejszenie liczby plemników i uszkodzenie termiczne, co może prowadzić do zmniejszenia szansy na poczęcie.

Operacja żylaków powrózka nasiennego może pomóc w poprawie jakości spermy i zmniejszyć ryzyko nawracających wytrysków. Po leczeniu varicocele mężczyzna może spodziewać się poprawy jakości nasienia trzy do czterech miesięcy po operacji. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, udana operacja może zaowocować ciążą w ciągu sześciu do dziewięciu miesięcy.

Wykrywa się je na podstawie badania fizycznego

Badanie fizyczne może być pomocne w ustaleniu, czy żylaki seminale są obecne. Najczęstszym sposobem rozpoznania tego schorzenia jest obserwacja żyły w mosznie pacjenta w pozycji stojącej. Żyła będzie się rozszerzać i kurczyć wraz ze zgięciem mosznowym jąder. Jeśli jednak żylaki są na tyle duże, że powodują objawy, może być zalecane wykonanie badania USG moszny.

Żylaki są zwykle spowodowane przez wadliwe zastawki w żyłach. To zakłóca przepływ krwi i powoduje, że krew gromadzi się w żyłach. Uniemożliwia to prawidłową pracę narządów, a stan ten może powodować problemy. Stan ten jest zazwyczaj uleczalny poprzez operację.

Podczas badania fizykalnego lekarz zidentyfikuje wszystkie dotknięte chorobą żyły. Jeśli żyły znajdują się wyżej w brzuchu, urolog użyje małych nacięć, aby je obejrzeć. Chirurg użyje małych instrumentów i znieczulenia ogólnego. Innym sposobem leczenia jest przezskórna embolizacja. Jest to technika, która wykorzystuje małą rurkę, aby przekazać mały instrument przez żyłę w pachwinie do dotkniętego obszaru. Po zidentyfikowaniu żyły, radiolog wypuści balon lub cewkę przez rurkę. W ten sposób zablokowana zostanie dotknięta żyła.

Żylaki żyły seminowej mogą powodować dyskomfort i trudności w poczęciu. Mogą one nawet wpływać na płodność mężczyzny. Mężczyźni, którzy mają żylaki mogą mieć problemy z poczęciem pierwszego dziecka. Jeśli podejrzewasz, że masz tę przypadłość, nie zwlekaj z leczeniem.

Częściej występują po lewej stronie moszny

Żylaki żył nasiennych częściej występują po lewej stronie moszny niż po prawej. Dzieje się tak dlatego, że największe żyły w jądrach wędrują w kierunku serca po różnych stronach ciała. To powoduje, że krew zbiera się w żyle i prowadzi do nieprawidłowego obrzęku. Stan ten jest często związany z bólem.

Żylaki są powszechne u mężczyzn, a doświadczy ich około 15% do 25% nastolatków. Objawy są podobne do żylaków na nogach i zwykle postępują z czasem. Lewa strona jest bardziej powszechna, a żyły po lewej stronie mają tendencję do bycia bardziej zauważalnymi niż te po prawej stronie. U około 10% do 20% mężczyzn rozwinie się varicocele moszny, a u części z nich wystąpi opóźnienie wzrostu jąder, co wpływa na ich zdolność do uzyskania płodności.

W celu potwierdzenia rozpoznania żylaków moszny może być wymagane badanie fizykalne moszny. Stan ten jest często trudny do wykrycia w badaniu fizykalnym. Jednak badanie ultrasonograficzne może ujawnić duże żylaki, które są widoczne gołym okiem. Stan ten może być odczuwany jako „worek z robakami” i może być bolesny.

Żylaki moszny mogą być również wykryte przez samobadanie. Powiększone żyły mogą być odczuwane jako masa wewnątrz moszny, którą niektórzy mężczyźni porównywali do worka z robakami. Kiedy lekarz przeprowadza badanie moszny, może poprosić pacjenta, aby stanął i zniósł ją w dół. Technika ta znana jest jako manewr Valsalvy i jest pomocna w wykryciu nieprawidłowego rozszerzenia splotu żylnego pampiniform.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak dbać o nos po odmrożeniu
Czytaj Dalej

Jak dbać o nos po odmrożeniu

Jeśli doznałeś odmrożenia na nosie, koniecznie musisz odpowiednio o niego zadbać. Ważne jest, abyś trzymał go z dala…
Jaki jest koszt usunięcia żylaków?
Czytaj Dalej

Jaki jest koszt usunięcia żylaków?

Zanim zdecydujesz się na leczenie, ważne jest, aby zrozumieć koszty z nim związane. Być może będziesz musiał zapłacić…
Do jakiego lekarza iść z chorym nosem?
Czytaj Dalej

Do jakiego lekarza iść z chorym nosem?

Jeśli masz spuchnięty, zatkany nos, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza. Lekarz od uszu, nosa i gardła może…